انجمن هواشناس ایرانی

نسخه کامل: پیش بینی فصلی Seasonal forecast weather
شما در حال مشاهده نسخه متنی این صفحه می‌باشید. مشاهده نسخه کامل با قالب بندی مناسب.
کیوان عزیز
با تشکر از شما اما
اینها نقشه های بارش نیستند.
درست این نقشه ها نشان دهنده میزان بارش نیستند اما از بررسی نقشه ها ی ( رطوبت ، فشار ، دما و باد) می توان نتیجه گرفت که کدام مناطق هوای ناپایدار دارد و به احتمال بسیار زیاد در همان مناطق بارندگی اتفاق خواهد افتاد. برای پیش بینی بارش فقط نقشه های بارش بررسی نمی شوند!
البته این نقشه ها پیش یابی هستند و احتمال تغییر در آنها هست و خدا کنه تغییر کنند.
خب ما هم امیدواریم دوست عزیز!
اما طبق معمول هر سال بارندگی پاییزه در نیمه ی غربی کشوراز اواخر مهر و اوایل آبان آغاز میشه و این برای مناطق جنوبی کشور از اواسط آبان به بعد هستش! برای مثال معمولا ما در خوزستان هرساله بین 25مهر تا5آبان شاهد اولین بارش پاییزه هستیم پس هنوز خیلی زود است که برای شروع بارشهای پاییزی نگران باشیم!
احمد جان درسته معمولا بین زمان شروع بارندگی ها در غرب و جنوبغرب ایران تاخیر زمان وجود دارد و دلیل آن این است که جنب حاره روی فلات ایران به تدریج عقب نشینی می کند. با توجه به آمار بلند مدت ایستگاهای هواشناسی در غرب کشور و تجربه های گذشته احتمال اینکه آغاز بارندگی در غرب کشور نیمه دوم مهر باشد تنها 20 درصد می باشد، یعنی از هر 10 سال دو سال بارندگی غرب در نیمه دوم مهر شروع می شود. احتمال اینکه بارندگی ها ی غرب کشور در نیمه اول آبان شروع شود حدود 60 درصد می باشد.
نگرانی من از این جهت است که برای شهریور و نیمه اول مهر پیش بینی شده بود در غرب کشور بارندگی داشته باشیم.
شیراز : رئیس مرکز پژوهشهای علوم جوی و اقیانوسی دانشگاه شیراز از وقوع بارشهای بسیار مناسب در استان فارس و مناطق جنوبی کشور برای پاییز و زمستان امسال خبر داد.
محمد جعفر ناظم السادات در رابطه با وضعیت بارندگی جنوب کشور و استان فارس اظهار داشت: بر اساس مدلها انتظار می رود در آینده شاهد بارشهای مناسبی در این مناطق خواهیم بود. وی ادامه داد: زمانیکه وضعیت ال نینو باشد برای منطقه جنوبی کشور پیش بینی بارش وسیع می شود.
خوب خیلی از دوستان با خوشبینانه ترین دید راجب پیشبینی فصل پاییز نظر دادند ولی من می خوام کمی هم به الگوهای دیگه بپردازم که متفاوت از پیشبینی های قبلی است.

طبق این الگو ها درمهر امسال بارش کمتر از نرمال برای اکثر مناطق کشور پیشبینی شده مخصوصا نواحی مرکزی و غربی کشور اما برای آبان بارش نرمال و برای آذر بارش نرمال تا بیشتر از نرمال رو پیشبینی کرده اند(جنوب غرب و دامنه ی زاگرس تا حدودی جنوب). اون چیزی که برای من جالب بود صعودی بودن بارش ها است یعنی به شکلی پله کانی از مهر تا آذر ما با یه شیب افزایش بارندگی همراه هستیم و این الگو تقریبا از الگوی افزایش دمای آب شرق اقیانوس آرام پیروی میکند. به نظر باید این الگو ها رو هم در نظر بگیریم.
حاجی اینکه پیش بینی پاییز 1388

مهر کمتر از نرمال

آبان نرمال

آذر فوق نرمال

به نظر من باید صبر کرد و دید که کدوم پیش بینی محقق میشه
به هر حال چیزی که قطعی به نظر میرسه اینه که مهر ماه امسال رو بسیار آرام و بدون بارش بجز در نوار شمالی کشور پشت سر خواهیم گذاشت!
پیش بینی های بلند مدت با اشتباهات زیادی همراه هستند و نباید به اونها تکیه کنیم! برای مثال برای سال 1390 پیش بینی بارش مناسب و نرمال برای استان خوزستان شده بود و اعلام شد که دیم کاران نگران بارندگی پاییز نباشند در حالیکه اون چیزی که تحقق یافت،کاهش45درصدی بارش در استان خوزستان نسبت به میانگین سالانه در سال زراعی گذشته بود!
من معتقدم که امسال بارندگیها بیشتر از سال1388نخواهد بود و اگر هم افزایش بارندگی داشته باشیم،بارشها درحد نرمال خواهند بود.
بارندگی شش ماهه سرد مناطق مرکزی و جنوب غربی ايران و ارتباط آن با پديده ال نينيو نوسانات جنوبی


چکيده مقاله:
در اين پژوهش ميزان تأثير پديده ال‌نينيو نوسانات جنوبی بر بارندگی شش‌ماهه سرد استان‌های اصفهان، فارس، خوزستان، چهارمحال و بختياری، بوشهر و کهگيلويه و بويراحمد (22 ايستگاه) ارزيابی شد. نتايج نشان داد که وقوع لانينا موجب کاهش 20 تا 50 درصدی بارندگی در استان‌های بوشهر، کهگيلويه و بويراحمد و جنوب فارس شد. در ديگر استان‌های مورد بررسی، اين پديده تغيير چندانی در بارندگی شش‌ماهه سرد سال ايجاد نکرد. برخلاف لانينا، وقوع ال‌نينيو موجب افزايش 20 تا 70 درصدی اين بارندگی در بيشتر ايستگاه‌ها شد، که مقدار اين افزايش به موقعيت جغرافيايی ايستگاه‌ها بستگی داشت. مشخص شد، در حالی‌که بيشتر ترسالی‌های شديد در منطقه مورد بررسی در شرايط ال‌نينيو بوده است، احتمال وقوع خشک‌سالی شديد در اين حالت در عموم ايستگاه‌ها صفر تا 25 درصد می‌باشد. هم‌چنين، درصد وقوع خشک‌سالی شديد در شرايط لانينا در غالب ايستگاه‌ها بسيار کم بوده، و تنها در استان خوزستان و نواحی جنوبی استان فارس به 50% افزايش می‌يابد.
شدت وضعف در توده ها و جبهه هاي قطبي متمركز در قطب شمال هم در سوق دادن كم فشارهاي جوي به سمت مناطق خاورميانه بسيار موثرند.
لینک مرجع