انجمن هواشناس ایرانی

زمان کنونی: ۳۱-۶-۱۳۹۳, ۰۴:۳۷ صبح درود مهمان گرامی! (ورودثبت نام)

تابلوی اعلانات
  • به انجمن هواشناس ایرانی (بزرگترین تجمع علاقمندان به هواشناسی در ایران) خوش آمدید. ایمیل مدیرکل انجمن iranmet2009@yahoo.com
  • در صورت وجود مشکل در فعالسازی حساب کاربری در انجمن از طریق ایمیل به مدیرکل انجمن اطلاع دهید
  • لطفاً قوانین و مقررات داخلی انجمن را رعایت فرمایید
  • از همه کارشناسان و علاقمندان هواشناسی و اقلیم شناسی کشور جهت مشارکت و همکاری با این انجمن دعوت صمیمانه تقدیم می شود. زکات العلم نشره.

[-]
آخرین ارسالی ها
پیش بینی و دیدبانی روزانه فصل بارش 92-93 کشور Daily weather forecasts for Iran
شروع کننده:اسماعیل (بندر کنگ) آخرین پست توسط:صابر پاسخ ها:15118 پیش بینی روزانه نمایش ها:342905 زمان:امروز
تصویب فیلتر واتس اپ!
شروع کننده:دشتی آخرین پست توسط:دشتی پاسخ ها:104 گفتگوی آزاد نمایش ها:3569 زمان:امروز
تشکر ، پیشنهاد ، انتقاد
شروع کننده:مهران آخرین پست توسط:rezahasani پاسخ ها:1467 دفتر مدیریت انجمن نمایش ها:85798 زمان:امروز
تایپک مسابقات ورزشی و حواشی آن
شروع کننده:پوریا آخرین پست توسط:دشتی پاسخ ها:553 گفتگوی آزاد نمایش ها:61561 زمان:امروز
آرشیو آبان 91
شروع کننده:دشتی آخرین پست توسط:ahmad پاسخ ها:30 آرشیو سال 91 نمایش ها:67 زمان:امروز
آرشیو خرداد 93
شروع کننده:دشتی آخرین پست توسط:هادی پاسخ ها:18 آرشیو 93 نمایش ها:25 زمان:امروز
عکس روز
شروع کننده:دشتی آخرین پست توسط:سعید محمدی پاسخ ها:2529 عکس و تصویر نمایش ها:168130 زمان:امروز
پیش بینی هوای اصفهان و یزد Weather forecast provinces of Isfahan and Yazd
شروع کننده:حمید_شیراز آخرین پست توسط:ahmad پاسخ ها:2134 پیش بینی ها نمایش ها:136507 زمان:امروز
خنده های تلخ و شیرین
شروع کننده:jafar21 آخرین پست توسط:ahmad پاسخ ها:1185 خنده بازار نمایش ها:29250 زمان:امروز
آرشیو شهریور 93
شروع کننده:دشتی آخرین پست توسط:هادی پاسخ ها:30 آرشیو 93 نمایش ها:28 زمان:امروز
مطالب مفید و مرتبط با هواشناسی
شروع کننده:ahmad آخرین پست توسط:اميركوروش پاسخ ها:67 مباحث مربوط به پیش بینی نمایش ها:1764 زمان:دیروز
پیش بینی فصلی Seasonal forecast weather
شروع کننده:مسعود آخرین پست توسط:اميركوروش پاسخ ها:1677 پیش بینی بلندمدت نمایش ها:333128 زمان:دیروز
پیش بینی های هواشناسی تجربی-بدون نقشه ،مدل و ..
شروع کننده:حمید_شیراز آخرین پست توسط:ahmad پاسخ ها:385 پیش بینی ها نمایش ها:49427 زمان:امروز
پیش بینی هوای استان فارس Weather forecast Shiraz and Fars province
شروع کننده:Mehdi.B آخرین پست توسط:ahmad پاسخ ها:2181 پیش بینی ها نمایش ها:122599 زمان:امروز
مباحث مذهبی
شروع کننده:سیدحسن حسینی آخرین پست توسط:سعید محمدی پاسخ ها:1483 دین و مذهب نمایش ها:22375 زمان:۲۹-۶-۱۳۹۳
آرشیو اردیبهشت 93
شروع کننده:دشتی آخرین پست توسط:هادی پاسخ ها:31 آرشیو 93 نمایش ها:52 زمان:امروز
پیش بینی هوای استانهای هرمزگان وسیستان وبلوچستان
شروع کننده:دریاکنار آخرین پست توسط:ahmad پاسخ ها:2505 پیش بینی ها نمایش ها:154064 زمان:امروز
بررسی احتمال وقوع النینو 2015- 2014 و تاثیرات آن
شروع کننده:Mehdi.B آخرین پست توسط:اميركوروش پاسخ ها:125 مباحث مربوط به پیش بینی نمایش ها:9045 زمان:دیروز
مدل های اتوآپدیت شاخص های دورپیوندی
شروع کننده:شهاب-بهارستان آخرین پست توسط:snow پاسخ ها:12 مدل های عوامل دورپیوندی نمایش ها:4213 زمان:۲۸-۶-۱۳۹۳
آرشیو بهمن 92
شروع کننده:دشتی آخرین پست توسط:هادی پاسخ ها:30 آرشیو سال 92 نمایش ها:44 زمان:۲۸-۶-۱۳۹۳
آرشیو تیر 93
شروع کننده:دشتی آخرین پست توسط:هادی پاسخ ها:31 آرشیو 93 نمایش ها:28 زمان:امروز
آرشیو مرداد 93
شروع کننده:دشتی آخرین پست توسط:هادی پاسخ ها:31 آرشیو 93 نمایش ها:16 زمان:امروز
عکس هایی جالب و دیدنی از بارشهای رگباری
شروع کننده:محمد-قشم آخرین پست توسط:حسین/خورموج پاسخ ها:163 عکس و فیلم نمایش ها:31457 زمان:۲۷-۶-۱۳۹۳
اطلاعات اقلیمی شهر های ایران
شروع کننده:شهاب-بهارستان آخرین پست توسط:اميركوروش پاسخ ها:14 مباحث مربوط به پیش بینی نمایش ها:1400 زمان:دیروز
ارتباط علم آسترولوژى با علم هواشناسى
شروع کننده:شهاب آخرین پست توسط:ahmad پاسخ ها:44 پیش بینی ها نمایش ها:5385 زمان:امروز
جهت حرکت: - سرعت: - (توقف | حرکت) - بارگذاری مجدد

پیش بینی بلند مدت پاییز 91
زمان کنونی: ۳۱-۶-۱۳۹۳, ۰۴:۳۷ صبح
کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: saeid
آخرین ارسال: علیرضا.-تهران
پاسخ: 38
بازدید: 18434

موضوع بسته شده است 
نویسنده پیام
سعید از گهواره
آفلاین

وضعيت :
اطلاعات من

اعتبار: 171
سپاس ها 14
سپاس شده 60 بار در 239 ارسال
کشور من
تیم محبوب من
دلنوشته
فقط برف و بارون

ارسال: #1
دوستان عزیز این موضوع فقط برای پیش بینی بلند مدت ایجاد شده و لطف کسانی که پیش بینی خودشون رو درباره پاییز 91 دارن اینجا مطرح کنن....
فقط خواهشمندم که از بحث های بدور از موضوع پرهیز کنید و پیش بینی های خوب خودتونو اینجا بیان کنید..

پیش بینی من برای پاییز 91.
مهر: آغاز بارشهای گسترده و شدید در این ماه و کاهش بی سابقه دما در این ماه...
آبان: کاهش موقت بارندگی در ابتدای این ماه در حدود 15 روز و بعد آغاز بارش های شدید و گسترده برف و باران در سطح کشور..
آذر : تا 10 آذر بارش های گسترده ادامه دارن....از این زمان به بعد وقفه بارشی پاییزه مجددا در کشور آغاز شده و حدود 35 روز ادامه خواهد داشت ..همراه این وقفه هوای سرد و خشکی کشور رو در بر میگیره....
پاییز زمستانی رو در ابتدا خواهیم داشت ...و زمستانی دیر رس همچون پارسال.!
اینو هم اضافه کنم که شهریور پربارشی نیز برای غرب کشور خواهیم داشت.!

بنده جهان خودم هستم وجدان صدای بابامه!pkbee5_eefd15
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۹-۵-۱۳۹۱ ۰۳:۱۹ عصر، توسط saeid.)
۹-۵-۱۳۹۱ ۰۳:۱۷ عصر
مشاهده وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
Govāver
آفلاین

وضعيت :
اطلاعات من

اعتبار: 261
سپاس ها -1
سپاس شده 12 بار در 115 ارسال
کشور من
تیم محبوب من
دلنوشته

ارسال: #2
RE: پیش بینی بلند مدت پاییز 91
سعید بهتره این پیش بینی جزءی تر باشد و این پیش بینی برای کدام یک از مناطق زیر است؟
1- غرب و جنوب غرب
2- جنوب و جنوب شرق
3- شمال غرب
4- شمال شرق
5- سواحل دریای خزر

پیش بینی شما هم مثل سازمان هواشناسی کلی است. برای اینکه این پیش بینی درست باشد کافی است که یکی از مناطق بالا پر باران باشد. ایران کشور بزرگی است و اگر یک بخش کشور پر باران باشد ممکن است مناطق دیگر درگیر خشک سالی باشند.

۹-۵-۱۳۹۱ ۰۵:۰۶ عصر
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
عضو عادی
*

وضعيت :
اطلاعات من

اعتبار: 2
سپاس ها 0
سپاس شده 36 بار در 16 ارسال
کشور من
تیم محبوب من
دلنوشته

ارسال: #3
امیدواریم
۹-۵-۱۳۹۱ ۰۵:۰۷ عصر
سعید از گهواره
آفلاین

وضعيت :
اطلاعات من

سپاس ها 14
کشور من
تیم محبوب من
دلنوشته
فقط برف و بارون

ارسال: #4
کیوان ... اگه توجه بکنی من منطقه ای رو بیان نکردم و منظورم از پیش بینی پاییز ((((91)))) یعنی پیش بینی کلی برای تمام کشور..نه منطقه خاصی...
البته کیوان اینو یادم رفت که نیمه جنوبی کشور سهم بیشتری از بارش های پاییز امسال خواهند داشت....

(آخرین ویرایش در این ارسال: ۹-۵-۱۳۹۱ ۰۷:۱۱ عصر، توسط saeid.)
۹-۵-۱۳۹۱ ۰۷:۰۸ عصر
سعید از گهواره
آفلاین

وضعيت :
اطلاعات من

سپاس ها 14
کشور من
تیم محبوب من
دلنوشته
فقط برف و بارون

ارسال: #5
با توجه به الگوهای پیوند دور جهانی و با توجه به تقویت شرایط رویداد النینو پیش بینی میشود بارش پاییز پیش رو در حد مناسبی باشه... وممکنه بیش از نرمال باشه...ولی با توجه به تغییرات آب و هوایی ماه های پیش ، پیش بینی های بیشتر مدل ها با عدم قطعیت زیادی روبه رو خواهند بود.ولی به هر حال نتایج نشان دهنده شروع نسبتا زود هنگام بارش های غیر موثر برای کشاورزی طی شهریور و مهر و بارشهای خوب و موثر برای کشاورزی طی آبان ماه میباشد..
پراکنش کلی بارش پاییز مناسب تر از سال قبل بوده ولی احتمالا نرمال نخواهد بود...
در 2 ماه نخست پایییز هسته احتمالی بارش در شمالغرب و شمال و شمالشرق و تا حدی غرب خواهد بود...
و در یک ماه پایانی هسته بارشها در غرب ، جنوبغرب ، و جنوب خواهد بود...
[تصویر:  67455846870219561621.jpg]

(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۴-۶-۱۳۹۱ ۱۱:۲۳ صبح، توسط saeid.)
۱۴-۶-۱۳۹۱ ۱۱:۲۲ صبح
هواكده
آفلاین
Super Moderators

وضعيت :
اطلاعات من

اعتبار: 198
سپاس ها 4121
سپاس شده 7917 بار در 1086 ارسال
کشور من
تیم محبوب من
دلنوشته
حلول زمستان در پاييز

ارسال: #6
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

پيش بيني مي شود كه بارش ها در فصل پاییز روند مطلوبی داشته باشد.
از عوامل دور پيوندي كه
اثرات مثبت در بارش هاي پاییز 91 خواهد داشت مي توان به دماي اقيانوس آرام اشاره كرد. همچنين از
ديگر عوامل مثبت موثر در بارش هاي پاییز مي توان به توزيع گردايان فشاري مناسب و شرايط
سيكلون زائي بر روي درياي مديترانه اشاره داشت. همچنين افزايش نسبي دما برروي دريا سرخ و بالاتر از نرمال بودن دمای دریای عمان و خلیج فارس میتواند ﻋﺎﻣﻞ مثبتی ﺑـﺮ روي
فعال شدن سامانه هاي جنوبي باشد.

دماي سطح آب بخشهاي حاره اي اقيانوس هند، آرام و اطلس همچنان بيش از ميانگين
است و تداوم النينو تا چند ماه آينده پيش بيني شده است.
اين حالت عموما با بارش متعارف و يا بيش از آن
بر روي ايران همراه ميباشد.

الگوي مناسب فشار هوا بر روي ايران و مناطق تاثير گذار بر روي فعاليت بارشي سامانه هاي جوي در ايران و
همچنين تداوم گرمتر بودن آب درياي عمان و اقيانوس هند، شرايط مناسبي براي بارش بر روي كشور فراهم
آورده است. تحت اين شرايط، ورود سامانه هاي فعال از غرب، جنوب غرب و جنوب به داخل ايران فراهم شده و
پيش بيني ميشود كه مقدار بارش در غالب استانها تا پايان سال فراتر از نرمال باشد.

در اين دوره براي استانهای كهكيلويه و بويراحمد، چهارمحال بختياري، اصفهان، فارس اين افزايش بارش به حدود 20 درصد ميرسد.

پيش بيني فشار هوا

مقدار فشار هوا طي پنج ماه آينده بر روي پاكستان، نوار جنوبي ايران و درياي عمان حدود دو
هكتوپاسكال بيش از ميانگين پيش بيني شده است در حالي كه فشار هواي فلات ايران، شبه جزيره عربستان، شمال
آفريقا، درياي سرخ و شمال آفريقا دو هکتوپاسکال کمتر از نرمال پیش بینی شده است .

با توجه به پیش بینی النینو متوسط در مناطق حاره ای و تاثیر آن بر تغذیه ی مناسب تر هوای گرم و مرطوب به داخل سامانه های جنوب غربی بارشهای مناطق جنوبی و زاگرس بیشتر از نرمال پیش بینی میشود.

پیش بینی دمای سطح آب بخشهای حاره ای قیانوس آرام و هند و
همچنین پیش بینی اختلاف فشار هوا بین کم فشار ایسلند و پر فشار
جنب حاره ای بر روی اقیانوس اطلس شمالی نشان دهنده شرایط جوی
ناهنجار طی شش ماه آینده بر روی اروپا و آفریقا و جنوب غرب آسیا است
از این رو انتظار می رود که در فصول پاییز و زمستان شاهد ناهنجاری دمایی و بارشی باشیم.

پیش بینی دمای هوا

دمای هوا در غالب استانهای کشور در فصلهای پاییز و زمستان کمتر از نرمال پیش بینی می گردد.

پیش بینی بارش

باتوجه به پیش بینی الگوی فشار هوا بر روی ایران و مناطق اطراف آن ،
دمای آبهای مناطق حاره ای و اختلاف غیر عادی فشار هوا بین
شمال و جنوب اقیانوس اطلس شمالی انتظار می رود که توزیع زمانی و
مکانی بارش بر روی استانهای مختلف کشور تفاوت چندانی با شرایط
معمول بلند مدت آنها نداشته و در مجموع بارش بیشتر از حد نرمال طی فصلهای
پاییز و زمستان برای کشور پیش بینی می گردد.

رویداد ال نینو و بارش های پاییزه:

پدیده ی ال نینو عملاْ باعث ریزش های بیش از حد معمول در اکثر نواحی کشور می گردد و ناهنجاری دمایی و بارش برف زمستانه را در فصل پاییز به دنبال دارد .

از آنجا که الگوهاي هواي كم فشار مديترانه، كم فشار جنب قطبي، پرفشار شرقي، پرفشار شمالي، پرفشار اروپاي شرقي و تلفيق سامانه پرفشار سيبري با پرفشار اروپايي در فاز النينو از فراواني بيشتري برخوردارند

بنابراین با توجه به وقوع النینو و حاکمیت این پدیده و با توجه به وارد شدن به کمینه خورشیدی و در فاز منفی رفتن نوسان قطبی احتمال این میرود که زمستان ۱۳۹۱ پر برف و سرد باشد .

وضعیت الگوی فشار هوا : فشار دریای سرخ و مدیترانه ۲ هکتوپاسکال کمتر از نرمال و
فشار پاکستان ۲ هکتوپاسکال بیشتر از نرمال خواهد بود و توزیع فشار در مدیترانه نا برابر خواهد بود که این الگو باعث فعالیت گسترده دریای مدیترانه و دریای سرخ و همراهی اقیانوس هند و دریای خزر با سیستمهای بارشی خواهد شد .

ناهنجاری های منفی فشار سطح متوسط دریا برروی مدیترانه و شمال آفریقا و
همچنین ناهنجاری مثبت فشار سطح متوسط دریا در شمال دریای مدیترانه برای پاییز و زمستان ۱۳۹۱ پیش بینی می گردد ، براساس مطالعات انجام شده وجود این الگوی فشاری بطور کلی موجب افزایش بارش بر روی ایران می گردد.

توزيع فشار هوا در ماههاي فصل زمستان تفاوت چنداني با شرايط پيش‌بيني شده براي فصل پاییز ندارد كه نشانگر الگوي مناسب براي انتقال هواي گرم و مرطوب جنوبي از طريق لايه‌هاي زيرين جو به داخل چرخندهاي ديناميكي مهاجر عرض‌هاي مياني و ايجاد بارش مناسب بر روي كشور مي‌باشد

در مجموع الگوي توزيع فشار روي ايران و مناطق اطراف آن، شرايط نسبتاً مناسبي را براي تغذيه رطوبت از روي درياي عمان و اقيانوس هند و نفوذ آن از جنوبغرب به سوي ايران را فراهم مي آورد.

با توجه به پیش بینی پدیده النینوی متوسط در مناطق حاره ای و تاثیر آن بر تغذیه مناسب تر هوای گرم و مرطوب به داخل سامانه های جنوب غربی مقدار بارش برای استانهای واقع در جنوب غرب کشور و استانهای حاشیه زاگرس حدود بیست درصد بیشتر از نرمال پیش بینی میشود .

الگوي مناسب فشار هوا بر روي ايران و مناطق تاثير گذار بر روي فعاليت بارشي سامانه هاي جوي در ايران و
همچنين تداوم گرمتر بودن آب درياي عمان و اقيانوس هند، شرايط مناسبي براي بارش بر روي كشور فراهم
آورده است. تحت اين شرايط، ورود سامانه هاي فعال از غرب، جنوب غرب و جنوب به داخل ايران فراهم شده و
پيش بيني ميشود.
[تصویر:  iranmap.jpg]
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۵-۶-۱۳۹۱ ۰۳:۳۵ عصر، توسط اميركوروش.)
۱۴-۶-۱۳۹۱ ۱۰:۳۷ عصر
سعید از گهواره
آفلاین

وضعيت :
اطلاعات من

سپاس ها 14
کشور من
تیم محبوب من
دلنوشته
فقط برف و بارون

ارسال: #7
با توجه به مدل های بلند مدت اولین موج بارشهای پاییزی در تاریخ 2012/9/29 از سمت غرب کشور رو در بر خواهد گرفت!

۲۶-۶-۱۳۹۱ ۱۰:۵۵ عصر
عضو نیمه فعال
**

وضعيت :
اطلاعات من

اعتبار: 4
سپاس ها 0
سپاس شده 0 بار در 8 ارسال
کشور من
تیم محبوب من
دلنوشته

ارسال: #8
طبق پيش بيني هاي بلند مدت در تاريخ 8مهر به بعد احتمالاً بارشهاي پراكنده اي در مناطق زاگرس مركزي وجنوبي +شمال غرب اتفاق ميفته وخيلي ضعيفتر در جنوب غرب،اماسيستم بارشي قدرتمندي از نيمه سوم مهرماه از سمت مناطق غربي كشور را در بر ميگيره كه اميد است نقشه ها با توجه به تغيير فصل پابرجا بمونن.
۲۷-۶-۱۳۹۱ ۰۹:۳۸ صبح
سعید از گهواره
آفلاین

وضعيت :
اطلاعات من

سپاس ها 14
کشور من
تیم محبوب من
دلنوشته
فقط برف و بارون

ارسال: #9
Rainbow RE: پیش بینی بلند مدت پاییز 91
با توجه به مدل های اینده نگری اولین سامانه سال بارشی 91-92 از 2012/10/8 از نوار غربی وارد کشور خواهد شد... وباعث بارشهای گستردی و پاییزی در سطح کشور میشود.....
پیش بینی میشود که این موج مدت زمان طولانی در کشور ماندگار باشد و همراه با خروج این سامنه مجددا موجی دیگر از سمت غرب وارد عمل خواهد شد و بارش های خوبی رو باز هم شاهد خواهیم بود.!
[تصویر:  25945956423336522579.png]

منتظر پیش بینی های بعدی باشید

(آخرین ویرایش در این ارسال: ۶-۷-۱۳۹۱ ۱۲:۱۴ صبح، توسط saeid.)
۶-۷-۱۳۹۱ ۱۲:۱۱ صبح
عضو جدید

وضعيت :
اطلاعات من

اعتبار: 0
سپاس ها 0
سپاس شده 0 بار در 2 ارسال
کشور من
تیم محبوب من
دلنوشته

ارسال: #10
آیا این پیش بینی شامل جنوب غرب میگردد؟ لطفا توضیح دهید
۸-۷-۱۳۹۱ ۱۰:۵۳ صبح
موضوع بسته شده است 

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  وضعیت شاخص دور پیوندی naoبرایه پاییز و زمستان 92(جدید) erth.... 1 844 ۴-۵-۱۳۹۲ ۰۹:۰۰ عصر
آخرین ارسال: اميركوروش
  پيش بيني هاي بلند مدت محمد-کنگان 30 11,103 ۴-۱۱-۱۳۹۱ ۱۲:۰۲ عصر
آخرین ارسال: abdolmottaleb
  بررسي و پيش بيني هاي روزانه، بلند مدت و كوتاه مدت نيمه شمالي كشور فصل بارشي 91-92 عليرضا-تهران 5 1,696 ۷-۸-۱۳۹۱ ۰۳:۵۷ عصر
آخرین ارسال: saeid

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان